Informační měsíčník č.8

   

Informační měsíčník Masarykovy ZŠ Železnice, šk. rok  2009 – 2010, č. 8, červen 2010, red. Mgr. Jaroslav Vávra

 

Dne 30. 3. 2010 proběhlo v železnické knihovně slavnostní pasování prvňáčků na čtenáře. Přivítala nás paní knihovnice E. Trojanová spolu s paní starostkou O. Jakubcovou a paní N. Kalouskovou. Děti se měly báječně. Nejenže váženou rukou kouzelné knihovnice, oděné v plášti, s kloboukem na hlavě a s prastarou knihou v ruce, byly děti pasovány na velké čtenáře, ale obdržely také čtenářský diplom od paní starostky. Ta jim krásně přečetla dramatický příběh, děti ani nedutaly. Od paní N. Kalouskové každý dostal kouzelnou záložku s tajenkou. Obrázek skrýval vepsané jméno malého čtenáře. Paní knihovnice děti seznámila s místy, kde mohou najít knížky ideální právě pro jejich věk a zájem, pak jim předala průkazku čtenáře. Také se v knihovně zpívalo a hrálo na flétnu. To bylo poděkování dětí za příjemné chvíle strávené mezi knihami plnými moudrostí, dobrodružství, vtipu i  poetiky. Děti si hrdě odnášely poklady a plnou náruč zážitků. Už se těšíme na příští návštěvu v knihovně.

                                                                                                                                               Radana Zubatá  

  

Zhlédli jsme francouzský film Mikulášovy patálie (9. 4., Libštát). Pěkný film, který se líbil nejen žákům
1.– 6. ročníku, ale i jejich učitelům. Velká spřízněnost řady příběhů s knížkou Karla Poláčka Bylo nás pět dokládá, že humor Francouzů je tomu českému někdy velmi blízký. Zážitek v Národním muzeu (29. 4.– 6., 7. a 8. ročník, Praha, Národní muzeum): Škola navštívila dvě výjimečné výstavy a musela jednat rychle, neboť výstava Kníže Václav skončila už 2. května. Příběh planety Země: Náš domov „uprostřed“ Vesmíru nazývali ve starověku Gaia nebo Terra. Dnes o planetě mluvíme jako
o Matce Zemi nebo o Modré planetě. Se stejnou samozřejmostí, s jakou Zemi považujeme za svůj domov, používáme řadu slov, která se k ní úzce vztahují – svět, příroda, nebe, moře, Slunce, Měsíc, hvězdy, vítr…
A patří mezi ně i člověk. Porozumění naší jedinečné existenci je úzce spojeno s chápáním mnohotvárnosti
a složitosti našeho vesmírného domova, planety Země. Výstava o celkové rozloze 900 m2 je instalována
v největších výstavních prostorách hlavní budovy Národního muzea v prvním patře. Vstupní sál návštěvníka přenese do vesmírného prostředí. Hlavním exponátem je model Země a příchozí jím přímo vstupuje do nitra planety. Dále si, jako z oběžné dráhy, může prohlédnout její povrch a prolétnout se mezi planetami.

Kníže Václav: Záštitu nad výstavou převzal prezident ČR Václav Klaus. Výstava byla v poněkud jiném pojetí představena na přelomu minulého a letošního roku Rakouskou národní knihovnou ve Vídni a také zde byl jejímu zahájení přítomen rakouský prezident. Ukázala proměny tváře a postavy sv. Václava na iluminacích středověkých i raně novověkých rukopisů. Základ výstavy tvořily iluminované rukopisy zapůjčené Rakouskou národní knihovnou. Nejvýznamnějším exponátem je skvostně zdobený rukopis určený Rudolfovi II. Vita et martyrium sancti Venceslai Bohemiae regis... (Život a umučení svatého Václava), který se české veřejnosti představil poprvé a pravděpodobně naposledy. Donedávna byl součástí soukromé sbírky ve Spojených státech, nyní ho vlastní pojišťovna Uniqa.

Známe-li historii, můžeme se i zasmát: Děti se často ptají, proč se učí dějepis. Některé předměty je baví, jiné nikoliv. Před zhruba dvěma týdny se ukázala potřeba dějepisných znalostí při interpretaci humoru Divadla Járy Cimrmana, a to v ukázce Dlouhý, Široký a Krátkozraký, která je zařazena do čítanky 9. ročníku. Cimrman sbíral pohádky po staveních rolníků tak vytrvale a intenzívně, že už ho pak nechtěli pouštět. Proto si někdy musel vypomoci průkazem jezuity, anebo zaklepat na stěny stavení. Když se jednou vracel ze svých sběratelských cest okolo Chlumce domů, přepadli ho sedláci  a převrátili mu vůz s jeho knihami. Tak si kompenzovali své minulé neúspěchy. Abychom objevili humorné jádro „odborného semináře“, museli jsme si všechno vysvětlit a humor nám jaksi utekl. Škoda. Pokusíme se opakováním historie milníky našich dějin znovu žákům přiblížit. To jsme ještě netušili, že nás Ladislav Smoljak navždy opustí.                            Jaroslav Vávra   

Sudoku

Po Velikonocích proběhl na naší škole již 5. ročník soutěže v sudoku. Letos byla soutěž pojata oproti předchozím ročníkům trochu jinak. Na prvním stupni se jí zúčastnili téměř všichni žáci a soutěžili tentokrát nejen v sudoku, ale byly pro ně připraveny i další soutěže. Ceny, jako již každoročně, zaplatilo SRPDŠ. Žádný účastník neodešel s prázdnou. Každý obdržel účastnický list (vytvořil ho pan J. Marek) a sladkou odměnu. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích. Ve dvou mladších děti vyplňovaly snadnější formu sudoku ze 4 a 5 (respektive 6) číslic. Starší se musely poprat s klasickým devítičíslicovým. Výsledky (vždy udány od prvního místa ke třetímu): kategorie (1. a 2. třída) – Simona Hrabalová, Eliška Dařbujanová, Tereza Marková; kategorie (3. a 4. třída) – Jana Šťastná, Monika Danišová, Petra Hartigová; kategorie (5. třída) – Anežka Jahodová, Andrea Novotná, Veronika Lokvencová; kategorie  (6.–9. třída) – Martina Šneberková, Eliška Rejfková, Jaroslav Hanuš. Všem úspěšným řešitelům gratulujeme a těšíme se na 6. ročník sudoku.

                                                                                                                             Lenka Hronková, Marie Marková

Úspěchy našich žáků - Pythagoriáda

Ve středu 21. 4. proběhlo okresní kolo matematické Pythagoriády. Do okresního kola postoupili dva žáci Jakub Pfeifer z  5. a Ondřej Morávek ze 6. třídy. Jakub ve své kategorii vybojoval 15. místo, Ondra byl
z 31 soutěžících dvanáctý. Oběma k velmi solidním umístěním blahopřejeme.                             Marie Marková                                                                                 

 

Martina Šneberková zářila (7. roč.)

Martina obsadila 2. místoBiologické olympiádě (kategorie D, 14 účastníků) a stejnou medaili získala
i v okr. kole Soutěže v poznávání rostlin a živočichů. V krajském kole BiO se zařadila mezi úspěšné řešitele. Neztratila se ani v krajském kole Soutěže v poznávání …, kde se dělila o 11.-12. místo.  Za výbornou reprezentaci školy si zaslouží upřímné poděkování. Na obě soutěže ji připravovala Mgr. Hana Bímová.              

27. 4. navštívila 4., 5. a 9. třída Prahu. Zatímco první dvě třídy poznávaly historickou část města, devítka si prohlédla výstavu v Národním muzeu.

Čarodějnický rej

Ve čtvrtek 29. dubna se čarodějové a čarodějnice ze 2. a 5. ročníku se svými rodiči a třídními učitelkami slétli na školním dvoře. Těšili se na odpoledne plné soutěží, na písničky u čarodějnického ohně a podvečerní překvapení.

Na uvítanou jsme rodičům zazpívali „Vzhůru na palubu“, pak se pustila do soupeření smíšená družstva dětí i rodičů ve hře HIC, RIC, PIC. Všichni soutěžili s vervou, ale nakonec nebylo důležité, kdo vyhrál, ale jak jsme si to všichni užili. Za odměnu jsme dostali my i rodiče diplom, nám dětem přidali ještě sladkou medaili. Aby to rodičům nebylo líto, zazpívali jsme jim s kytarou. Pan Maťátko zatím rozdělal oheň, o který se pak celý večer staral, abychom si mohli opékat vuřty. Moc nám chutnaly. S plnými bříšky jsme pak s písničkou čekali, až se setmí a přijde slibované překvapení. Když se zešeřilo, bylo to tu! Vypustili jsme do vzduchu balón splněných přání. Každý z nás si mohl něco přát. Uvidíme, jestli se nám naše tajná přání opravdu vyplní.

S první hvězdičkou jsme uhasili oheň, rozloučili se s maminkami a tatínky a šli se uložit do pelíšků.
Z chodby ve škole jsme ale uviděli u hřiště spoustu světýlek. Nedalo nám to, znovu jsme se oblékli
a vydali se zjistit, co to je. Čekala na nás „světýlková cesta“, kterou jsme všichni, každý ale sám, došli do strašidelného lesa, kde jsme se na důkaz odvahy na starém pařezu podepsali. Potom už doopravdy hurá do hajan! Ve třídě jsme zalezli do připravených pelíšků a sladce spali až do rána.

                                                                                                                  Zuzana Oborníková a Alena Morávková

30. 4. obdržel Martin Lokvenc (8. roč.) Čestné uznání za účast v okresním kole o nejlepší vlastní výrobek (kategorie základní školy). Sestrojil pěkný model lodě. Ocenění dostal od Krajské hospodářské komory Královéhradeckého kraje, jednatelství Jičín.  

28. 5. zhlédly děti 1. – 5. roč. pohádku Dešťová víla v libštátském kině. Dle ohlasů lze soudit, že se jim líbila. 

1. 6. Den dětí (úterý) – přednáška na téma Napadení psem (1.–5. roč. od 10 hod., 6.– 9. roč. od 11 hod.). Rozhodně lepší úroveň měla, dle názorů učitelů, na 1. stupni.

2. 6. proběhla tradiční návštěva pí řed. Zlaty Kobrlové a pí uč. Lenky Hronkové u předškoláků v MŠ Sluníčko.

8. 6. zavítali do redakce Jičínského deníku žáci 8. ročníku s pí řed. Zlatou Kobrlovou. Byli zapojeni do vzdělávacího projektu, který souvisí s mediální výchovou. Proto také navštívili redakci Deníku, aby si učivo ověřili v praxi. Seznámili se s jeho historií, nahlédli, jak se denně rodí stránky, jak se získávají sportovní výsledky a zpracovávají fotografie. Zajímali se také o počítačové programy. Osmáci by se měli pokusit o vlastní časopis. Dne 9. června vyšla v Jičínském deníku fotografie dětí, které se živě zajímají o počítačové zpracování podkladů k článkům.                                                                                                  

9. 6. navštívila 1. tř. Radvánovice, kde se děti vydováděly na prolézačkách a trampolíně, ale také pro ně byla připravena hra na poznávání kontinentů. Nezapomněli ani na lesní naučnou stezku. Týž den využil 2. roč. nabídky 3. ZŠ v Jičíně a vydal se za dobrodružstvím na hrad Kost, kde je čekal hradní víceboj, zajímavá prohlídka hradu, nechyběl program sokolníka - ukázka chovu a lovu dravých ptáků, ba ani šermířské divadelní představení v historickém duchu. Děti z tohoto výletu byly unesené a moc se jim vše líbilo. Těší se na další dobrodružství a poznávání nových věcí.                                    Alena Hakenová, Radana Zubatá

10. 6. absolvoval 4. roč. pěší výlet do Cidliny, jehož vyvrcholením bylo opékání vuřtů na zahradě Morávkových.

Příspěvek na výtvarné potřeby a nakopírované materiály

Vzhledem ke vzrůstajícím nákladům na učební pomůcky se pedagogická rada rozhodla v červnu 2010 vybírat od dětí příspěvek na čtvrtky, barevné papíry a potřeby pracovní výchovy částku 100 Kč a na kopírování materiálů rovněž 100 Kč, tedy celkem 200 Kč. Příspěvek budou vybírat třídní učitelé do pondělí 28. června.     

Ve středu 16. června jedou žáci 6. ročníku na exkurzi do Galerie antického umění do Hostinného. O exkurzi budeme čtenáře informovat v příštím čísle.    

Ve středu 23. června 2010 (předposlední červnový týden) se uskuteční od 17 hod. v sokolovně závěrečná školní AKADEMIE. Rodiče o ní budou včas podrobněji zpraveni buď v závěrečném Informačníku, anebo jiným způsobem.  

Děkujeme – chválíme

Děkujeme všem, kteří ochotně pomohli při stěhování kotle a sporáku do školní kuchyně.

Škola děkuje panu Josefu Kracíkovi (truhlářství) za věnování zbytkového dřeva pro využití v pracovních činnostech a za obroušení desky dřevěného stolu v kuchyni.                                                    Ředitelství školy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

a)      Dopsat poučení se hřištěm.

b)      Pohádka O třech psech.

c)      Dopsat individuální plány.

d)      Zapsat výlety

e)      Zapsat Den dětí

f)        28. května (pátek) – překážky, lanové centrum Hradec Králové, z 8. roč. a 9. roč. kdo se přihlásí, 6. a 7. roč. všichni

g)      Výročí školy